Запитання та відповіді

Часто буває, що багато клієнтів звертаються до нас по дуже схожим між собою питанням. Тому, для економії часу громадян та юридичних осіб, такі запитання і відповіді на них ми зібрали на цій сторінці.

Якщо Ви хочете щоб Ваше питання та наша відповідь на нього допомогло і іншим людям - задайте його тут!

Задати питання

Згідно законодавства України, такі рішення органів місцевого самоврядування повинні бути діючими. Але за цей час цю ділянку вже могли надати іншому громадянину, адже таке рішення не означає закріплення земельної ділянки за певним громадянином. Тому Вам слід звернутися повторно в селищну раду і отримати нове рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Потім з цим рішенням, паспортом та ІПН звернутися до нас за розробкою цього проекту.


Дійсно, без наявності кадастрового номеру на земельну ділянку виконати будь-який правочин неможливо, в тому числі отримати свідоцтво на право на спадщину. Для того щоб вирішити цю проблему, слід отримати від нотаріуса запит на присвоєння кадастрового номера та отримання Витягу з Державного земельного кадастру. З цим документом, свідоцтвом про смерть спадкодавця та документами, що посвідчують особу, зверніться до нашої компанії задля виготовлення технічної документації та присвоєння кадастрового номеру.


У випадку нежитлових будівель і споруд, які знаходяться у власності юридичних або фізичних осіб для комерційної діяльності процедура дещо складніша. Такі ділянки формуються лише шляхом розробки проекту відведення земельної ділянки. Для цього потрібно спочатку написати заяву в орган місцевого самоврядування з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою. Отримавши позитивне рішення, слід звернутися до нашої компанії – ми розробимо проект, погодимо його у місцевому відділі архітектури, Держгеокадастрі та присвоїмо кадастровий номер.


Вартість топографічної зйомки залежить від площі земельної ділянки, видимості всіх контурних точок, кількості комунікацій та від близькості пунктів Державної геодезичної мережі до земельної ділянки.

Строки зазвичай залежать від місця розташування земельної ділянки. Наприклад, в місті Києві погодження з місцевою архітектурою і нанесення червоних ліній займає в середньому 1 місяць, а в Київській область – 2 тижні.


Про наявність кадастрового номеру Ви можете дізнатись з Ваших правовстановлюючих документах – державного акту, свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, Витягу з Державного земельного кадастру, Витягу з Реєстру речових прав на нерухоме майно, Договору оренди земельної ділянки тощо.

Якщо відповіді Ви там не знайшли – зайдіть на Публічну кадастрову карту через мережу Інтернет, зліва оберіть населений пункт, а в шарах праворуч оберіть «Ортофотоплани». І у Вас є можливість наочно побачити чи присвоєний номер земельній ділянці.

Якщо кадастровий номер не присвоєний – зверніться до наших фахівців для отримання даної послуги.


Звичайно можете, але якщо Ви впевнені що ви все робили правильно і ця ділянка не знаходиться у користуванні іншої людини. Обов’язковими умовами для отримання такого дозволу є:

 • наявність на бажану територію нового Генерального плану (розроблений не раніше 2015 року) або Детального плану території, Плану зонування

 • у бажаної ділянки не повинно бути присвоєно кадастрового номеру. Або якщо присвоєний, то форма власності повинна бути державна, комунальна, або невизначена, та цільове призначення повинно відповідати нормам безоплатної приватизації

 • до заяви повинні бути додані графічні матеріали місця розташування ділянки (скріншот - знімок екрана) з Публічної кадастрової карти, топографічної основи, генерального плану, Google Earth), паспорт та ІПН

Але все одно Ви не завжди можете бути впевненими, що дана ділянка не знаходиться у власності іншої особи, вона може бути просто не оформлена.


Дійсно, земельну ділянку за адресою на Публічній кадастровій карті знайти неможливо. Але якщо кадастрового номера немає, Ви можете скористатися панеллю "Шари", там вибрати "ортофотоплан" і знайти орієнтовно свою ділянку наближенням або віддаленням карти.

При наявності кадастрового номера на земельну ділянку ресурс відкриває такі можливості як: визначення цільового призначення ділянки, його площі, власників і користувачів, відомості про нормативно-грошову оцінку та інші важливі дані щодо земельних ділянок.


Процедура залежить від наявності документів на будинок і землю. Розглянемо два з них:

 1. Якщо право власності на землю і будинок зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно. Тоді ми виконуємо виміри ділянки, виготовляємо довідку про можливість поділу будинку в натурі пропорційно часткам власності, виготовляємо план поділу ділянки. Згідно з планом поділу потрібно буде скласти договір поділу у нотаріуса. Далі виготовляємо технічну документацію по поділу, отримуємо два окремих кадастрових номери і реєструємо окреме право кожного власника в Реєстрі речових прав на нерухоме майно. В середньому така процедура займає 1,5 місяці, ціни - від 6000грн в залежності від району

 2. Якщо будинок і земля не зареєстровані, і у ділянки немає кадастрового номера. У такому випадку потрібно спочатку присвоїти кадастровий номер ділянці. Якщо є державний акт на ділянку - процедура займає близько 1,5 місяці в Київській області, ціна від 3000грн. Якщо акту немає, а є тільки документи на будинок, тоді потрібно йти шляхом приватизації. Це трохи довше - близько 3 місяців, ціна від 3000грн. Коли кадастровий номер присвоєно - приступаємо до варіанту №1.


До 1 січня 2013 року в Україні не існувало електронного Реєстру прав власності на нерухоме майно. Право власності реєструвалося в БТІ, проставляючи штамби на договорах або на Виписці з реєстру прав. З 1 січня 2013 року запрацював електронний Реєстр речових прав на нерухоме майно, який забезпечує миттєву перевірку даних про нерухомість під час операції.

Таким чином, щоб зараз здійснити будь-яку угоду з нерухомістю, яка була придбана до 2013 року, нотаріусу потрібно знати чи дійсно Ви законно отримали своє право власності. Тому, інформаційна довідка потрібна для підтвердження законності операцій, які були проведені до 2013 року.


Щоб відновити втрачений державний акт на земельну ділянку, Вам варто звернутися в орган, який його видав із запитом нотаріуса і документами, що підтверджують особу. Такими органами може бути сільська, селищна, міська рада або Держгеокадастр в залежності від цільового призначення і місця розташування ділянки. Вони видадуть Вам дублікат акту, і з ним Ви вже зможете оформити кадастровий номер.


Якщо у Вас немає держакту на земельну ділянку, тоді потрібно оформляти землю шляхом приватизації. Для початку потрібно отримати рішення органу місцевого самоврядування на розробку технічної документації. Далі ми робимо технічну документацію, присвоюємо кадастровий номер. Останнім етапом буде подати цю документацію знову на сесію і зареєструвати право власності на будинок та земельну ділянку. Після цього Ви можете продати Ваш будинок разом із землею.


Якщо Вашій ділянці не присвоєно кадастровий номер - він вважається не сформованим. А земля стає об'єктом оподаткування лише з моменту його формування. Тому, дії сільради в даному випадку не законні.


Зареєструвати місце проживання в садовому або дачному будинку неможливо. Спочатку потрібно перевести такий будинок в житловий. Для цього потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування з певним пакетом документів, і тільки при їх позитивному рішенні можна зареєструвати місце проживання в такому будинку.


Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку можуть набувати земельні ділянки прибудинкових території на праві постійного користування. Обов’язковою умовою для цього є реєстрація ОСББ як юридичної особи. Для цього потрібно звернутися з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в орган місцевого самоврядування. З рішенням цього органу звернутись до нашої компанії для виготовлення,  погодження проекту землеустрою та присвоєння кадастрового номеру. Останнім етапом є затвердження цього проекту на сесії органу місцевого самоврядування і Реєстрація права постійного користування за ОСББ.


Отримати земельну ділянку безоплатно у власність реально, але займає дуже багато часу. Найважчий момент – це отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою. Обов’язковими умовами для отримання такого дозволу є:

 • наявність на бажану територію нового Генерального плану (розроблений не раніше 2015 року) або Детального плану території, Плану зонування

 • у бажаної ділянки не повинно бути присвоєно кадастрового номеру. Або якщо присвоєний, то форма власності повинна бути державна або комунальна, та цільове призначення повинно відповідати нормам безоплатної приватизації

 • до заяви в орган місцевого самоврядування повинні бути додані графічні матеріали місця розташування ділянки (скріншот - знімок екрана) з Публічної кадастрової карти, топографічної основи, генерального плану, Google Earth), паспорт та ІПН

Але все одно Ви не завжди можете бути впевненими, що дана ділянка не знаходиться у власності іншої особи, вона може бути просто не оформлена.

Після отримання рішення ОМС, Вам слід звернутись в нашу компанію за розробкою проекту, потім його затвердити та зареєструвати право власності.


Топографічна зйомка земельної ділянки масштабами 1:500, 1:2000, 1:1000 дійсна один рік.


Згідно статті 281 Податкового кодексу України від сплати податку звільняються такі фізичні особи:

 • інваліди першої і другої групи

 • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років

 • пенсіонери (за віком)

 • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"

 • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Згідно статті 282 Податкового кодексу України від сплати податку звільняються такі юридичні особи:

 • санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;

 • громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці;

 • бази олімпійської та параолімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;

 • дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків), освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

 • державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення і відпочинку, а також дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій;

 • державні та комунальні центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, центри фізичного здоров’я населення, центри з розвитку фізичної культури і спорту інвалідів, дитячо-юнацькі спортивні школи, а також центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацькі спортивні школи і спортивні споруди всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, за земельні ділянки, на яких розміщені їх спортивні споруди.


Якщо на Публічній кадастровій карті Ви помітили накладення меж земельних ділянок одна на одну, така помилка виправляється через кадастрову зйомку, розробку технічної документації та «повернення» земельних ділянок на своє місце в Державному земельному кадастрі.


Задати питання